Loading...

Gurbet - Suriyeli Mülteciler

Mert Çakır - Tuncay Dersinlioğlu

Blog Featured Image
Zamana tanıklık eden fotoğrafçılar olarak, taşıdığımız sorumluluk gereği yaşananları görmezden gelemezdik.

Suriye'de çatışmalı ortamın tüm ülkeye yayıldığı 2011 yılından bu yana üç buçuk milyonu aşkın Suriyelinin Türkiye'ye kaçtığı ve mülteci durumuna düştüğü tahmin ediliyor.

Sınırdan geçtikten sonra akrabalarının ya da sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla hayatta kalmaya çalışan Suriyelilerin birçoğu savaştan sonra ülkesine dönmek istiyor. Öte yandan Türkiye’ye sığınan milyonlarca savaş mağduru Suriyeli aile bir şekilde yaşamına devam ediyor. Bebekler doğuyor, çocuklar büyüyor ve elbette geçim derdi kaldığı yerden devam ediyor. Üstelik gurbette olmanın tüm zorlukları bu yüklere ekleniyor.

Bir şekilde uzaktan tanıklık ettiğimiz savaş tüm vehameti ile devam ederken, Suriyeli mülteciler topluma adapte olmaya ve hayatta kalmaya çalışıyor. Tarihsel ve kültürel olarak ortak bir geçmişe sahip olsak da, bu yeni sosyal katmanın kozmopolit Türkiye coğrafyasına etkilerini elbette zamanla gözlemleyebileceğiz. Yaptığımız bu çalışma, fotoğrafladığımız insanların hayatlarına doğrudan pozitif bir etkide bulunur mu maalesef bilemiyoruz. Ancak zamana tanıklık eden fotoğrafçılar olarak, taşıdığımız sorumluluk gereği yaşananları görmezden gelemezdik.

Fotoğrafların mültecilerin hayatına yakından bakmanıza, yaşadıkları zorlukları anlamanıza ve onlarla empati kurmanıza yardımcı olmasını umuyoruz.